Kiek kainuoja pasižeminti balsą?
Šiandien panagrinėsiu balso temą. Temą, kuri retai kada būna aptarinėjama.
Balsas - dalykas, kurį turime, į kurį retai atkreipiame dėmesį (nekalbu apie žmones, kurie dirba su balso lavinimu ar oratoryste), kurį kasdien naudojame. Vis dėl to, įtariu, kad ne vienas aš paauglystėje svajojau apie žemą, vyrišką balsą. Ir iš tikro, žemas balsas prideda vyriškumo. Bent jau tariamo.
Yra pridaryta n + 1 moterų apklausų, kurios parodė, jog moterims tikrai patinka žemas balsas. Yra įvairių straipsnių, kad žemas balsas dažnai siejamas su lyderystės požymiu. Ir apskritai - žemas asocijuojasi su ramuma - pasitikėjimu savimi.
Savuoju balsu, kuomet praėjo mutacija, tikrai skųstis negaliu, nors pastaruoju metu, panagrinėjęs balso temą (o įkvėpė šis video), nusprendžiau pabandyti dar labiau jį pasižeminti.

Balso tono aukštį lemia balso stygų ilgis, storis ir įtempimas. Susijaudinus balso stygos įsitempia, sutrumpėja ir tonas gaunasi aukštesnis. Kalbant ramiai, atsipalaidavus - stygos atsipalaiduoja ir tonas sužemėja. Tik ar įmanoma padaryti taip, kad stygos iš natūralaus tono sugebėtų didžiąją laiko dalį tą toną skleisti žemesnį. Mano paieškos rezultatai džiugina - atrodo, kad galima.
Internete radau keletą pratimų, kuriuos atliekant balsas po kiek laiko turėtų pradėti žemėti. Nusprendžiau pabandyti padaryti tuos pratimus porą savaičių. Įtariu, kad tą reiktų daryti eilę metų, kad pasiekti tikrai gerą rezultatą, tačiau plyštu noru pamatyti ar kas pasikeis per porą savaičių.

Yra vienas lietuviškas balsas, kuris mano ausims padaro tiesiog šventę. Tai Algirdas Latėnas. O čia video, kuriame jis šneka:Vargu, ar pavyks pasiekti tokį rezultatą per dvi savaites (ar dvejus metus :D), tačiau žiūrėsim.

Pratimai balsui

Kaip rašiau - internete galima rasti pratimų, kuriuos darant balso stygos turėtų pradėti keistis. Mano pratimai, kuriuos dariau, buvo tokie:

  • giliai kvėpuoti porą minučių, pabandyti pažiovauti (pratampo stygas);

  • patampyti kaklo raumenis lankstant galvą pirmyn, atgal ir į šonus;

  • skleisti kiek įmanoma žemesnius garsus, ommm'inti.


Eigoje užmačiau vieną labai įdomų video, kuriame vaikinukas pasakė, jog balso tono aukštis priklauso nuo Adomo obuolio padėties gerklėje. Kuo jis aukščiau - tuo ir tonas aukštesnis. Ir tas tiesa. Tuo galima lengvai įsitikinti su pirštu palietus Adomo obuolį ir keliant balso toną.


Rezultatai

Praėjo dvi savaitės, gana sąžiningai dariau pratimus, praleidęs gal vieną arba max 2 kartus. Šiaip, tuo užsiimti yra tikrai nuobodu plius visada reikia turėti laiką ir vietą kur tą daryti. Pats tai atlikinėjau mašinoje, bet kitose vietose - nepavyko, nes vis tiek dažniausiai aplinkoje būna žmonių. O tas ommm'inimas neatrodo sveikai :D

Kaip vertinčiau rezultatą - įprastas, visiškai nepramankštintas balsas skamba kone taip pat. Kas tikrai pasikeitė - dabar galiu daug greičiau balsą nusižeminti šiek tiek atlikęs tų pratimų. Dėl skambesio tiesiog eikim prie vaizdingiausios dalies - įrašų (su programomis nekoreguotų). Siūlyčiau klausytis su ausinėmis.

Natūraliai mano balsas skamba taip (įrašytas prieš darant pratimus):

Groti/sustabdyti

O čia po 2 svaites vykdytų pratimų balsui:

Groti/sustabdyti

Kaip minėjau, didelis pasikeitimas - galiu labai greitai nusižeminti balsą, kad jis man būtų dar patogus. Visi mes galime kalbėti dirbtinai žemai, tačiau jau po kelių minučių pradėtų skaudėti balso stygas. Atliekant pratimus, kad ir po dviejų savaičių, galima panorėjus greitai balsą pasižeminti ir juo kalbėti tikrai ne 2 minutes, o skaudėti nepradėtų (bet ir nebandžiau valandą iškalbėti).

Čia įrašas, darytas iš karto po atliktų pratimų serijos. Rezultatas, sakyčiau, gana ryškus:

Groti/sustabdyti

Ir dar nedidukas priedas:

Groti/sustabdyti

Reziumė

Pasakysiu labai labai trumpai - balso pratimus daryti užtrunka neilgai, juos daryti (man) atsibosta, natūralaus balso rezultato per dvi savaites išgauti, ko gero, neįmanoma, tačiau pramankštinti stygas ir gebėti greitai kelių pratimų pagalba pasižeminti balsą - liuosiai.
Ar rekomenduočiau tą išbandyti kitiems - tikrai taip. Tikrai taip. Apima nuostabus jausmas, išgirdus ką gali tavo balsas, pasportavęs 2 savaites :)

Atsakant į straipsnio pavadinimą - klausimą: balsą pasižeminti kainuoja 10min per dieną, bent 2 savaites, tačiau tai bus ne 24 val per parą veikiantis rezultatas.

(žemu balsu) Iki kitų bandymų.
Panašūs įrašai

Rytiniai pamąstymai
Ryte važiavau autobusu į darbą ir stebėdamas vaikus prisiminiau mokyklą. Geri laikai buvo, nes daug veikiau, augau, domėjaus, atradau ir vis ...
Patarimai kodėl verta naudoti barzdos priežiūros priemones
Barzda ir ūsai - dvi opios temos, kurias su klasiokais maždaug 9 klasėj apkalbėdavom bent kartą į savaitę. Buvo ir nerašytos varžytuvės - pa ...
Skaityta 3691 kartų.        
Komentarai

Prenumeratos
Patiko straipsnis? Privertė susimąstyti? Galbūt norėtum greitai sužinoti kada bus parašytas naujas straipsnis? Tuomet įrašyk čia savo el. pašto adresą ir tave naujienos pasieks iš karto!