Išsamus laikrodžių gidas




„Yra laikrodžiai, kurie rodo laiką ir tokie, kurie rodo statusą“




Istorija

Laikrodis - tai įrenginys, skirtas sekti, matuoti ir atvaizduoti laiką. Tai yra vienas seniausių žmonijos išradimų, kurio pati pradžia buvo stebint ir matuojant saulės sukuriamo šešėlio judėjimą, žvakės dalies degimą, vandens ar smėlio tekėjimą iš vieno indo į kitą ir pan. Maždaug 1300 metais žmonės sukūrė pirmuosius mechaninius laikrodžius. Sukurti ir švytuokliniai laikrodžiai. Taip metai iš metų buvo vystomos technologijos, buvo išrasta vis tikslesnių mechanizmų, o laiko sekimas pasidarė vis tikslesnis.
Norintiems išsamiai pasidomėti apie laikrodžių raidą ir pamatyti pirmuosius laikriodžius - Klaipėdos laikrodžių muziejus, ko gero, yra vienas geriausių lietuviškos informacijos šaltinių.


Laikrodžių tipai

Pagal paskirtį laikrodžiai skirstomi į kelias bendrines grupes:

  • Bokštų / pastatų - esantys bokšuose (dažniausiai išorinėje pusėje).

  • Kišeniniai - dažnai didesni nei rankiniai, be dirželių riešui, dažnai su grandinėle, skirti laikyti kišenėje.

  • Rankiniai - skirti nešioti ant riešo.

  • Sieniniai - skirti kabinti ant sienos.

  • Staliniai - skirti pastatyti ant stalo ar spintelės.


Pagal veikimą grupių yra bent 15, tačiau šiuolaikiškesnės ir populiaresnės yra tokios grupės:

  • Švytuoklinis laikrodis - toks, kuris naudoja švytuoklės energiją laiko fiksavimo mechanizmo veikimui palaikyti.

  • Mechaninis laikrodis - toks, kuris naudoja susuktos spyruoklės energiją laiko fiksavimo mechanizmo veikimui palaikyti.

  • Elektroninis laikrodis - toks, kuris naudoja elektros energiją, kad atvaizduotų laiką eletriniame ekrane.

  • Kvarcinis laikrodis - toks, kuris naudoja baterijos elektrą ir kvarco elementą laiko fiksavimo mechanizmo veikimui palaikyti.

  • Kvantinis laikrodis - toks, kuris naudoja teigiamu krūviu pasižyminčius aliuminio jonus.

  • Atominis laikrodis - toks, kuris, kurio veikimas paremtas šviesos virpesių, atsirandančių atomuose, skaičiavimu.



Laikrodžių rinkos

Pasaulyje yra trys pagrindinės laikrodžių gamybos rinkos - Kinijos, Japonijos iš Šveicarijos.

Daugiausiai pagaminanti, eksportuojanti ir laikanti pigiausias kainas - Kinija. Joje gaminami laikrodžiai, kurie būna surinkti iš prasčiausių medžiagų, kuo skubiau ir be jokių rimtų testavimų ar sertifikatų (kalbant apie vadinamas „padielkas“). Taip galima kalbėti apie didžiąją dalį kiniškų laikrodžių, mat yra ir kokybiškesnių prekinių ženklų, tačiau jie vis tiek pasaulyje nefigūruoja kaip lyderiai.

Į vidutinę klasę orientuojasi Japonija, kuri turi keletą prekinių ženklų, labai žinomų pasaulyje (Seiko, Casio, Citizen). Vis dėl to, japoniškiems laikrodžiams nereikia atitikti griežtų taisyklių, kurios leistų juos vadinti „Made in Japan“ (pagamintas Japonijoje). Vienintelė sąlyga - laikrodis turi būti surinktas Japonijoje.
Yra šaltinių, teigiančių, kad Japonija tam tikrose technologijose lenkia Šveicariją, mat japonai dėl savo didelių gamybos tempų ir pastangų išlaikyti gerą kokybę turi turėti ir geras technologijas. Ir nors jos padeda gaminti daug ir gana kokybiškai - vis tiek tie laikrodžiai dažniausiai būna masinės gamybos.

Šveicarija - šalis, diktuojanti laikrodžių kokybės taisykles. Apie šveicariškų laikrodžių kokybę byloja jau šveicariškų laikrodžių gamybos gairės, kurios nurodo, jog norint ant laikrodžio rašyti „Swiss made“ (pagaminta Šveicarijoje), laikrodžio gamyba turi atitikti šias sąlygas:

1. Bent 50% laikrodžio mechanizmo turi būti pagaminta Šveicarijoje.
2. 60% viso laikrodžio turi būti sudaryta tik iš Šveicarijoje pagamintų detalių.
3. Šveicariškas mechanizmas turi būti įdėtas į laikrodžio korpusą Šveicarijoje.
4. Visa laikrodžio kokybės kontrolė turi būti atlikta Šveicarijoje.

Vadovaujantis tokiomis griežtomis gairėmis, daug laikrodžių yra rankų darbo. Dėl to šioje šalyje yra įsikūrusios kompanijos, kurios gamina pačius prestižiškiausius ir brangiausius laikrodžius. Taip pat, čia yra įsikūrusios kompanijos, kurios per laikrodžių gaminimo istoriją padarė didžiausius technologinius progresus. Šveicarija - vienareikšmiškai yra kokybės lyderė.


Populiariausi / geriausi gamintojai

Prabangūs

Audemars Piguet
Audemars Piguet - 1875 metais įkurta Šveicariškų laikrodžių gamintoja, kuri per metus pagamina maždaug 36 000 prestižinių savo laikrodžių. Ši kompanija yra pasižymėjusi tuo, kad sukūrė pirmąjį metalinį prabangų sportinį laikrodį Royal Oak.
Oficialus kompanijos tinklalapis


Vacheron Constantin
Tai viena seniausių prabangių laikrodžių gamintojų, kuri buvo įkurta Jean-Marc Vacheron 1755 metais Ženevoje, Šveicarijoje.
Jau po 25 metų ši kompanija sukūrė pirmąjį komplikuotą laikrodį (apie komplikacijas aprašyta žemiau). 1833 metais kompanija pasamdė Georges-Auguste Leschot, kuris buvo atsakingas už gamybos procesų priežiūrą. 1844 The Arts Society of Geneva Georges apdovanojo auksiniu medaliu už jo sukurtą pantografinį mechanizmą, kuris mechaniškai gebėjo išgraviruoti mažas laikrodžio detales ir ciferblatus.
2015 metais, kuomet kompanija šventė 260-asias metines, buvo pristatytas pats komplikuočiausias pasaulyje mechaninis laikrodis, kuris buvo pavadintas Reference 57260. Trys laikrodininkai užtruko 8 metus jį surinkdami. Jis turi 57 funkcijas. Tiksli jo kaina nėra atskleidžiama, tačiau kompanija patvirtino, kad kaina yra tarp 8 ir 20 milijonų dolerių.
Oficialus kompanijos tinklalapis

IWC Schaffhausen
Įkurta 1868 metais Šveicarijoje, IWC (International Watch Company) Schaffhausen specializavosi premium klasės Šveicariškuose laikrodžiuose. Ši kompanija yra išsiskirianti tuo, kad yra vienintelė pagrindinė gamintoja rytinėje Šveicarijoje, kol dauguma gerai žinomų kompanijų yra įsikūrusios pietinėje dalyje.
1885 metais IWC pagamino pirmajį skaitmeninį laikrodį, kuris buvo pavadintas Pallweber.
IWC teigia, kad jos garantinis servisas turi visas dalis ir gali sutaisyti bet kurį savo laikrodį iš bet kurios eros nuo kompanijos įkūrimo 1868 metais.
Oficialus kompanijos tinklalapis

Rolex
Vienas iš pačių žinomiausių ir atpažįstamiausių prabangių laikrodžių gamintojų. Pradėjusi veiklą Londone nuo 13 darbuotojų viską išaugino iki 2800 darbuotojų ir lokacijos Ženevoje.
Forbes savo 2016 metų galingiausiųb globalių prekinių ženklų sąraše Rolex'ui skyrė 64-ąją vietą.
Rolex per dieną pagamina apie 2000 laikrodžių per dieną.
Oficialus kompanijos tinklalapis

Jaeger-LeCoultre
Kompanija įkurta 1833 metais. Ir ji yra neabejotinai viena iš lyderiaujančių laikrodžių gamintojų Europoje. Ji visuomet siūlydavo neįprastų lairkrodžių ir yra žinoma už savo ekskliuzyvines kolekcijas Reverso, Duoplan, Joaillerie, Atmos, Memovox.
Jaeger-LeCoultre yra žinoma už šimtus išradimų, tarp kurių ir labiausiai komplikuotas rankinis laikrodis Hybris Mechanica (1300 detalių ir jo išleista tik 3 vienetų), mažiausias pasaulyje mechaninis rankinio laikrodžio Calibre 101 mechanizmas .
Oficialus kompanijos tinklalapis

Piaget SA
1874 metais Šveicarijoje Georges Edouard Piaget'o įkurta kompanija, kuri žinoma už savo plono dizaino laikrodžius.
1957 kompanija pristatė pirmąjį pasaulyje ploniausią (2mm) mechaninį laikrodį Calibre 9P.
2008 metais The Luxury Institute institutas savo papuošalų prekinių ženklų tyrime Piaget'ui skyrė 6 vietą tarp prestižiškiausių papuošalų prekinių ženklų. James Bond
Oficialus kompanijos tinklalapis

Omega
Šveicarijoje esanti ir 1903 metais įkurta prabangių laikrodžių kompanija. Omega buvo NASA pasirinkimas ir pirmasis laikrodis, pabūvojęs Mėnulyje 1969 metais. Omega laikrodžiai buvo naudojami sekti laiką Olimpinėse žaidynėse nuo 1932 metų.
James Bond'as savo filmuose nešiodavo Omega laikrodžius nuo 1995 metų. Ir dar labai geras straipsnis apie Omega pasiekimus bandant sukurti kuo tikslesnį chronometrą, kokie įžymūs žmonės nešioja Omega laikrodžius ir pan.
Oficialus kompanijos tinklalapis

Seiko
Įkurta Japonijoje 1881 metais, Seiko gamina kvarcinius ir mechaninius laikrodžius. 1969 metais pasauliui buvo pristatytas pirmasis istorijoje kvarcinis laikrodis Astron. Jis kainavo maždaug tiek pat, kiek vidutinio dydžio naujas automobilis. Vėliau kompanija sukūrė ir kvarcinį chronografą ir su tokiais išradimais paliko ryškų įspaudą laiko matavimo istorijoje.
Dabar Seiko - vis dar vienas žinomiausių ir geriausiai atpažįstamų laikrodžių prekinių ženklų.
Oficialus kompanijos tinklalapis


Breguet
1775 metais Abraham-Louis Breguet'as Paryžiuje įkūrė laikrodžių kompaniją, kuri dabar vykdo veiklą Šveicarijoje. Pačio Breguet'o gyvenimo istorija buvo įdomi ir labai reikšminga laikrodžių sferoje.
Ir ne veltui Breguet kompanija buvo palikta sarašo pabaigai - it „desertui“. Tai išties viena reikšmingiausių kompanijų, kurią lydi labai įspūdingi istoriniai faktai:

  • Napaleonas buvo pasiėmęs vieną iš Breguet laikrodžių į mūšį;

  • 1783 metais Breguet pradėjo gaminti patį komplikuočiausią laikrodį Marjai Antuonetei, kuris beveik 100 metų buvo pats komplikuočiausias laikrodis pasaulyje;

  • 1801 metais Breguet užpatentavo vieną reikšmingiausių inovacijų - tourbillon - mechanizmą, kuris kompensuoja gravitacijos efektą mechaniniame laikrodyje (apie šį mechanizmą yra poskyris žemiau);

  • 1810 metais Breguet pagamino pirmąjį pasaulyje rankinį laikrodį;

  • Winston'as Churchill'is devėjo Breguet laikrodį.

Oficialus kompanijos tinklalapis

Vidutinės klasės

Casio
Japonų elektrinikos kompanija, kurios dalis žymios produkcijos - laikrodžiai. Įkurta 1946 savo masinę produkciją pradėjo nuo Yubiwa pipe - žiedo, į kurį įsistato cigaretė ir taip žmogaus rankos lieka laisvos rūkymo procese. Vėliau kompanija pradėjo gaminti skaičiuotuvus, mobiliuosius telefonus, elektroninius muzikos instrumentus ir kitą elektroniką. 1980 - 1990 metais kompanija buvo sukūrusi net laikrodžius su žaidimais.
Šiomis dienomis Casio labiausiai žinoma už savo kokybiškus skaitmeninius laikrodžius.
Oficialus kompanijos tinklalapis


Citizen
1918 įkurta kompanija įsikūrusi Japonijoje ir yra labiausiai žinoma už savo laikrodžius. Šis prekinis ženklas gimė nuo kišeninio laikrodžio Citizen, kuris buvo parduotas 1924 metais.
Kompanija yra sukūrusi įdomų Eco-Drive mechanizmą, kuris saulės kolektoriaus, paslėpto po laikrodžio ciferblatu, pagalba pakrauna laikrodžio bateriją.
Taip pat, keletas laikrodžių, pavyzdžiui Skyhawk A-T linijos, turi radio dažniais kontroliuojamą laiko sekimo funkciją. Laikrodžiai gali sinchronizuotis su radio laikrodžiais Japonijoje, šiaurinėje Amerikoje ir Europoje. Taip pat, laikrodžiai automatiškai pasirenka dažnį ir susisinchronizuoja laiką.
Oficialus kompanijos tinklalapis


Tissot
Kompanija įkurta 1853 ir dabar yra įsikūrusi Šveicarijoje.
1853 metais sukūrė pirmąjį kišeninį laikrodį su dvejomis laiko zonomis.
1971 metais Tissot buvo pirmoji kompanija, gaminusi laikrodžius iš plastiko. Pavyzdžiui IDEA 2001.
Tissot laikrodžiai naudojami sekti laikui pasaulio dviračių, moto sporto, fechtavimo, ledo ritulio čempionatuose.
Oficialus kompanijos tinklalapis


Prabangiausi laikrodžiai

Graff - Diamonds Hallucination

Graff - Diamonds Hallucination | vyriskumas.eu

Graff kompanijos, įsikūrusios Jungtinėje Karalystėje, kvarcinis klaikrodis, įvertintas 55 milijonais dolerių. Jo platininis korpusas padabintas 110 retų ir spalvotų deimantų. Ar laikrodis tokią kainą laiko dėl savo kokybės? Vargu. Tačiau kaina - tikrai įspūdinga.


Breguet - Marie-Antoinette Watch

Breguet - Marie-Antoinette Watch | vyriskumas.eu

Šis laikrodis įvertintas 30 milijonų dolerių ir turi vieną įdomiausių istorijų, kurią tikrai verta paskaityti (kiek metų jis buvo gamintas, kam gamintas, kiek laiko buvo pavogtas ir pan.). Tai laikrodis, kuris pasaulyje yra vienas iš turinčių daugiausiai komplikacijų.


Patek Philippe - Henry Graves Supercomplication

Patek Philippe - Henry Graves Supercomplication | vyriskumas.eu

1933 metais pagamintas laikrodis yra įvertintas 24 milijonais dolerių. Šis laikrodis buvo projektuotas 3 metus ir gamintas dar 5 metus. Su 24-is komplikacijomis šis laikrodis išbuvo daugiau nei 50 metų pats komplikuočiausias pasaulyje.


Jacob & Co. - Billionaire Watch

Jacob & Co. - Billionaire Watch | vyriskumas.eu

18 milijonų dolerių vertės laikrodis. Apyrankė sujungta su korpusu ir pagaminta iš baltojo aukso. Viskas padengta 260 karatų deimantais. Laikrodžio mechanizmas turi 19 rubinų, 167 detales ir energijos rezervą iki 72 valandų. Vėlgi - nesunku pastebėti, kad kainą sudaro išvaizda, bet ne pats mechanizmas.


Vacheron Constantin - Reference 57260

Vacheron Constantin - Reference 57260 | vyriskumas.eu

8 milijonais dolerių įvertintas ir 8 metus gamintas pats komplikuočiausias laikrodis pasaulyje, turintis 57 komplikacijas, kada nors pagamintas pasaulyje. Jam yra sukurtas labai gražus ir išsamus tinklalapis. Tai ne tik laikrodis, tai - inžinerinis šedevras.


Laikrodžių komplikacijos

Laikrodžių funkcijos turi savo terminą - „komplikacijos“. Komplikacija yra bet kokia funkcija, išskyrus valandų, minučių ir sekundžių rodymo. Pats terminas naudojamas nusakyti tik mechaninių ir automatinių laikrodžių funkcijoms.

Keletas dažniausiai įdiegiamų komplikacijų: mėnesio dienos rodymas, žadintuvas, chronometras, automatinis „užvedimas“ (energijos priklaupimas sukant karūnėlę).

Rečiau laikrodyje galima pamatyti tokias komplikacijas kaip: Mėnulio / Saulutės simbolio rodymas (pagal tai ar šiuo metu yra naktis, ar diena), sudėtingesni chronometrai (Double / Flyback tipo), skirtingos laiko zonos (keli valandiniai ciferblatai), saulėtekio / saulėlydžio laikas, Vėlykų data, Zodiako ženklo rodymas, Mėnulio fazės rodymas, energijos rezervo rodymas ir kiti.

Pats komplikuočiausias laikrodis pasaulyje yra The Vacheron Constantin - Reference 57260. Šis šedevras turi 57 komplikacijas, kurios labai gražiai pavaizduotos ir aprašytos šiame tinklalapyje.

Įdomus faktas - ko gero, pati sudėtingiausia komplikacija (mechanikos požiūriu) - Vėlykų dienos atvaizdavimas. Apie šią komplikaciją yra paraštas labai išsamus ir be galo įdomus straipsnis.


Tikslumas

Atominis laikrodis yra pats tiksliausias laikrodis iš visų laikrodžių. Tokiame laikrodyje yra skaičiuojami šviesos virpesiai, atsirandantys atomuose. Šiuolaikinis atominis laikrodis su cezio atomais praranda 1 sekundės tikslumą per 15 milijonų metų.

Atominis laikrodis | vyriskumas.eu

Šie laikrodžiai buvo įrengti Europoje, JAV ir Japonijoje. Visų jų rodomas laikas yra vidurkinamas ir taip gaunamas tarptautinis atominis laikas, kuris yra viso pasaulio laiko atskaitos taškas. Taip pat, šio laikrodžio laikas naudojamas palydovų valdymui, GPS ir kitose technologijose, kuriose itin tikslus laikas yra kritiškai svarbus.

Tikslumas ar Tikslumas?

Viliuosi, kad visi skaitantys šį gidą moką anglų kalbą, nes šios potemės pavadinimas yra vertinys iš dviejų angliškų žodžių Precision ir Accuracy. Visaip galvojau kaip būtų galima kažkurį iš jų išversti ne kaip Tikslumas, tačiau remdamasis skaitytu straipsniu sąmoningai paliksiu abiejų žodžių vertimus vienodus.

Kyla labai įdomus klausimas - į ką reikia labiau atkreipti dėmesį renkantis mechaninį / automatinį laikrodį - Precision ar Accuracy Tikslumą. Taip jau yra, kad mechaniniai ir automatiniai laikrodžiai praranda keletos sekundžių tikslumą per mėnesį, o tai susidaro dėl keletos priežasčių:

1. Mechaniniame laikrodyje yra daug judančių dalių, kurių alyva, nors ir ilgaamžė, tačiau po truputį džiūna ir prastai suteptos detalės gauna daugiau trinties.
2. Laikrodžio mechanizmą pastoviai veikia gravitacija ir temperatūrų skirtumai, kurie iškraipo laikrodžio tikslumą.

Dėl šių priežasčių dėmesį reikėtų kreiptį labiau į Precision tikslumą, nes Accuracy yra tas sekundžių praradimas, sąlygojamas daugelio veiksnių. Ir kartais net labai brangus laikrodis, pastatytas prasčiausiu kampu ir prastoje temperatūroje gali atsilikti arba paskubėti daugiau sekundžių negu pigesnis laikrodis, tačiau laikomas idealiomis sąlygomis. Tai yra fizikos pasekmė, todėl svarbu dėmesį kreipti į Precision - į tai, kaip tiksliai laikrodis yra surinktas. Iš kokių detalių, kaip suteptos tos detalės, kiek panaudota rubinų.

Tourbillon

Tourbillon (lietuviškai tariamas „Turbijonas“) - mechaninio / automatinio laikrodžio mechanizmo dalis, kurios paskirtis yra sumažinti gravitacijos poveikį laikrodžio mechanizmui. Paprastai tariant - įprastame laikrodžio mechanizme ankerinis mechanizmas yra stabiliai įtaisytas, o laikrodyje su Turbijonu - mechanizmas (Turbijonas) sukasi aplink ašį ir padaro pilną apsisukimą per 1 minutę. Taip gaunasi, kad laikrodžio „širdis“ sukasi ratu ir kiekviena jos pusė per minutę gauna vienodą gravitacijos poveiktį (žinoma, jei laikrodis stabiliai stovi nejudinamas).

Įprastas laikrodžio mechanizmas:

Įprastas laikrodžio mechanizmas | vyriskumas.eu

Tourbillon mechanizmas:

Tourbillon laikrodžio mechanizmas | vyriskumas.eu


Veikimo principai, sudedamos dalys

Kvarciniai laikrodžiai

Kvarcinį laikrodį sudaro žingsninis variklis ir elektroninis blokas, kuris savyje turi elektrinių svyravimų generatorių.
Elektrinių svyravimų generatoriaus pagrindas yra kvarco kristalas. Kuomet elektra (iš laikrodžio baterijos) teka per kvarcą, jis pradeda skleisti labai tikslų 32768 susvyravimų per sekundę elektrinį signalą. Šį signalą „stebi“ elektroninis blokas. Jis susvyravimų (elektrinio signalo svyravimų) skaičių 32 kartus dalina iš 2 ir taip gaunasi, kad elektrinis signalas „prateka“ iki žingsninio motoro tik 1 kartą per sekundę. Tuo metu motoras krumpliaračių pagalba pasuka rodykles.

Taip atrodo išpjautas kvarco kristalas. Jo „kojelės“ tekant elektros srovei pradeda virpėti

Kvarco kristalas | vyriskumas.eu

O laikrodžio mechanizme kvarcinį kristalą lengvai galima atpažinti iš sidabrinės kolbutės, kuri dažnai atrodo šitaip

Kvarco kristalas | vyriskumas.eu

Tvarkingas kvarcinis laikrodis tipiškai per 30 dienų gali paskubėti arba sulėtėti 15 sekundžių. Taip yra dėl to, kad kvarco kristalo virpėjimo dažnis keičiasi priklausomai nuo temperatūros, o to pasekoje - keičiasi ir laiko matavimo dažnumas.

Automatiniai laikrodžiai

Automatinis laikrodis yra mechaninis laikrodis, kurio pagrindinė spyruoklė yra įtempiama rotoriaus pagalba. Dėl rankos judėjimo rotorius sukasi aplink savo ašį ir prisukinėja pagrindinę spyruoklę. Dažnai automatinį laikrodį galima prisukti ir karūnėlės pagalba, norint greito energijos rezervo užpildymo.

Taip atrodo rotorius, kuris sukasi aplink savo ašį nuo rankos judėjimo:

Rotorius | vyriskumas.eu

Jei ranka juda labai daug, rotorius pastoviai prisukinėja pagrindinę spyruoklę, kuri potencialiai gali būti prisukta per daug. Norint išvengti pertempimo, laikrodžiuose naudojamas „slystančios sankabėlės“ mechanizmas, kuris esant pilnai prisuktai spyruoklei tiesiog praleidžia rotorių suktis laisva eiga be papildomo spyruoklės tempimo.

Tvarkingas automatinis (kaip ir mechaninis) laikrodis tipiškai gali atsilikti iki 4 arba paskubėti iki 6 sekundžių per parą.

Mechaniniai laikrodžiai

Mechaninis, kaip ir automatinis, laikrodis - tai toks laikrodis, kuris nenaudoja elektros energijos ir veikia pilnai mechaniniu būdu. Dažniausiai jo veikimas yra paremtas Pagrindinėje spyruoklėje kaupiama energija ir Pabėgimo mechanizmu, kuris Pagrindinės spyruoklės varomu Balansu, Ankeriu ir Pabėgimo krumpliaračiu formuoja laiko intervalą (tiksėjimą).

Paleidimo mechanizmas| vyriskumas.eu

Mechaniniame laikrodyje labai svarbūs yra ir Akmenys, kurie dažnai būna rubinai ar safyrai. Šiuolaikiniuose laikrodžiuose dažniausiai naudojami sintetiniai rubinai ir safyrai. Jų paskirtis gana paprasta - jie atlieka guolių vaidmenį. O guolis mechanizme stipriai sumažina trintį tarp detalių, todėl didėja detalių ilgaamžiškumas.

Šiuolaikiniame mechaniniame laikrodyje turi būti bent 7 Akmenukai, kurie sudėti kritinėse vietose, kurios labiausiai dyla ir daro įtaką laikrodžio tikslumui. Mechanizmas su 17 rubinų laikomas „pilnai rubinizuotu“ (fully jeweled).
Yra mechanizmų su dar didesniu Akmenukų kiekiu, pavyzdžiui, 23-ais. Dažnai tai būna itin aukštos klasės mechanizmai. Būna ir taip, kad kurie iš tų rubinų pridedami tik dėl grožio. Toks papildomų Akmenukų pridėjimo būdas vadinamas „Upjeweling“.
Išimtis gali būti taikoma paprastiems automatiniams laikrodžių mechanizmams ir mechaniniams / automatiniams mechanizmams su daugiau komplikacijų, mat daugiau funkcionalumo reiškia daugiau detalių, tad savaime didėja ir kritiškų besitrinančių detalių skaičius.
Nesigilinant į laikrodžių mechanizmus nevertėtų nuvertinti laikrodžių, kurie turi „tik“ 7 Akmenukus ar laikyti laikrodžio padirbtu, jei jis turi 44. Jei perkamas laikrodis turi 15-17 Akmenukų - tikėtina, kad tai bus tikrai geras laikrodis.

Akemenukai | vyriskumas.eu
Laikrodyje atskirti rubinus / safyrus galima iš raudonų / mėlynų Akmenukų skylių viduriuose.

Tvarkingas mechaninis laikrodis tipiškai gali atsilikti iki 4 arba paskubėti iki 6 sekundžių per parą.



Geriausias laikrodis už pasirinktą biudžetą

Laikrodžių kainų rėžis yra labai labai platus. Nuo 1 € iki 55 mln. $ ar net daugiau.
Ir taip - žmonės sugeba pagaminti laikrodį, kurio savikaina nesiekia 1 euro. Ir sugeba panaudoti tokias detales, kad laikrodžio savikaina yra milijonai eurų. O realybė tokia, kad tikrai ne visi vyrai gali sau leisti turėti laikrodį už kelis ar keliasdešimt tūkstančių eurų. Tad kaip išsirinkti gerą laikrodį už turimą biudžetą (šiame skyriuje orientacija bus į laikrodžius iki 1000 €).

Pirmas patarimas - nereikia pirkti laikrodžių, kurie imituoja prabangius. Laikrodžiais besidomintis žmogus gana lengvai atskirs, pvz, Rolex kopiją ant vyro rankos, o tuomet įvaizdis bus galimai nekoks (jei laikrodis dėvimas dėl prestižo). Dėl to - geriau būtų rinktis laikrodžius, kurie nėra identiški prabangiems ar labai žinomiems. Apibendrintai: geriau mažiau žinomas ir orginalus laikrodis nei žinomas, bet padirbtas.

Antras patarimas - žiūėti į laikrodžio apyrankę. Ne paslaptis, kad daug pigių laikrodžių parduodama su labai prastomis, dirbtinės odos apyrankėmis. Jei atsitinka taip, kad nupirktas laikrodis turi prastą apyrankę - geriausia ją iš karto ar po poros mėnesių pakeisti į orginalios odos. Jos nėra brangios, o pakeistos tarnaus ilgai. Kitas variantas - pirkti su metaline apyranke, kuri dažnai atrodys gana gerai, plius - tarnaus daug ilgiau nei odinė.

Trečias patarimas - pigiuose laikrodžiuose labai pigiai atrodo dirbtinis auksas, plastikiniai „deimantai“, papildomi ciferblatai, kurie turi rodykles, tačiau jos nejuda. Stengtis vengti tokių detalių, nes jos iš karto išduos apie kinietišką ir pigų laikrodį. Nekalbant apie tai, kad tie ciferblatai tik užterš bendrą vaizdą ir neatliks jokios naudingos funkcijos.

Ketvirtas patarimas - kuo mažesnis biudžetas, tuo labiau apsimoka dairytis į kvarcinius laikrodžius. Juos gaminti kainuoja daug pigiau, jų veikimas daug paprastesnis, todėl tikėtina, kad už mažesnę kainą tokio tipo laikrodžiai bus pagaminti kokybiškiau. Turint didesnį biuždetą (na, bent jau nuo kelių šimtų eurų) galima pradėti mąstyti ir apie mechaninius ar automatinius laikrodžius. Žinoma, nėra tokios taisyklės, kad už 100 € automatinis laikrodis veiks prastai. Tiesiog jis bus pagamintas iš prastesnių dalių ir netarnaus tiek ilgai, kiek brangus.

Penktas patarimas - nors ne faktas, tačiau su tokiu patarimu galima ir neprašauti: yra toks patarimas kaip išsirinkti vyną restorane, jei negali išleisti daug pinigų - pirkti antra arba trečią pagal pigumą. Taip ir su laikrodžiais - galima išsirinkus gamintoją žiūrėti ne patį pigiausią modelį ir tiėktis, kad perkant ne pigiausią egzempliorių bus ir kokybė ne pati pigiausia.

Šeštas patarimas - daug daug at'google'inti. Nuoširdžiai daug skaityti internete, kuriame galima rasti informacijos beveik apie kiekvieną daiktą. Jei laikrodis, kurį norima pirkti, nėra kinietiškas iš nežinomos parduotuvės - gali būti, kad internete bus bent keleto žmonių atsiliepimai apie šį laikrodį.


Naudingos ir įdomios informacijos šaltiniai

http://www.explainthatstuff.com/quartzclockwatch.html - išsamus straipsnis apie kvarcinio laikrodžio veikimą

http://www.lietuvoslaikrodis.lt/2015/02/kiek-akmenu-reikia - lietuvio straipsnis apie tai, kiek laikrodyje turi būti rubinų

http://www.elegancija.eu/naujos-tendencijos-laikrodziu-mechanizmuose
- elegancija.eu portalo straipsnis su visai įdomiais faktais apie šiuolaikinius laikrodžius

https://www.wixonjewelers.com/education/swiss-watches/complications/calendar - vaizdžiai parodytos ir aprašytos laikrodžių komplikacijos

https://en.wikipedia.org/wiki/Complication_(horology) - Wikipedijos straipsnis apie laikrodžių komplikacijas

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-04/how-mechanical-watches-survived-after-quartz-a-concise-history - labai išsamus, labai ilgas ir labai įdomus straipsnis apie tai, kodėl mechaniniai laikrodžiai nedingo iš rinkos, kuomet atsidaro kvarciniai laikrodžiai

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_timekeeping_devices - labai išsamus Wikipedijos straipsnis apie laiko sekimo įrenginius

https://en.wikipedia.org/wiki/Clock - Wikipedijos straipsnis bendrai apie laikrodžius
Panašūs įrašai

Išsamus cigarų gidas
„Cigaras yra geras tiek, kiek prisiminimai, kuriuos turėjai kai jį rūkei“ Įvadas Pirmiausia reikėtų paminėti, kad šis gidas nėra p ...
Kaip veikia investavimas į P2P
Atėjo tokie laikai, kada rūpinimasis savo finansine ateinimi pasidarė labai aktuali tema. Apie tai galima spręsti jau vien iš to, kad valsty ...
Skaityta 8197 kartų.        
Komentarai

Prenumeratos
Patiko straipsnis? Privertė susimąstyti? Galbūt norėtum greitai sužinoti kada bus parašytas naujas straipsnis? Tuomet įrašyk čia savo el. pašto adresą ir tave naujienos pasieks iš karto!