Ar jums jau yra 18 metų?
NE
TAIP
Išsamus cigarų gidas
2018-11-21 16:00:00 | Gidai„Cigaras yra geras tiek, kiek prisiminimai, kuriuos turėjai kai jį rūkei“
Įvadas
Pirmiausia reikėtų paminėti, kad šis gidas nėra priemonė, skatinanti rūkyti. Cigarai turi savo labai seną ir įdomią istoriją, kurios daug vyrų nežino ir, galbūt, norėtų sužinoti, jei būtų pakankamai informatyvus ir teisingas informacijos šaltinis lietuvių kalba.
Šis gidas yra skirtas ne išbandyti, bet jau išbandžiusiems suprasti kas, kaip ir kodėl.
Istorija
Cigaras pirmą kartą istoriškai paminėtas dar Kristupo Kolumbo kelionių į Ameriką laikais, kuomet vietiniai indėnai jį ir jo vyrus supažindino su tabako augalais, kurių nedidelis kiekis buvo išmainytas ir parplukdytas atgal į Ispaniją.
Pagal kelionių datas, šis rašytinis šaltinis turėjo atsirasti maždaug 1492 - 1504 metais. Žinoma, tai tik rašytinis šaltinis, bet pats tabakas buvo atrastas dar prieš minėtas keliones, todėl ištakos liečia dar senesnius laikus.
Po kiek laiko, cigarų rūkymas pasidarė populiarus visoje Ispanijoje ir Portugalijoje. Prancūzijos ambasadoriaus Jean Nicot dėka cigaras išpopuliarėjo ir pačioje Prancūzijoje. Po to cigarų rūkymas prigijo ir Italijoje bei kitose Europos šalyse.
Iš pradžių cigarai buvo vyniojami ne į tabako lapus, bet į specialius popierius. Cigarams stipriau įsitvirtinus rinkoje, atsirado žmonių, kurie pradėjo juos vadinti blogiu, tačiau cigarų populiarumas vis tiek augo ir jų gamybos mastai buvo pritaikyti masiniam vartojimui.
Kuomet daugiausia Europos cigarų buvo gaminami Ispanijoje, ilgai neužtruko iki kol ispanai atrado, jog Kuba buvo ideali vieta auginti tabako augalams. Kubos klimatas buvo idealus, todėl kubietiški cigarai dar iki šiol laikomi žinomiausiais visame pasaulyje. Nors Ispanija stengėsi pilnai uždominuoti ir monopolizuoti cigarų industriją, daug cigarų gamintojų dėl geresnių sąlygų išsikėlė į įvairias Amerikos vietas.
Metai iš metų, cigarų populiarumas augo ir cigarai buvo pradėti gaminti daugelyje šalių. Vis dėl to, pagrindinės šalys laikomos trys - Hondūras, Kuba ir Dominykos Respublika.
Gaminimo būdas
Cigarai yra gaminami dviem būdais - rankomis arba mašinomis. Labiausiai vertinami rankomis sukti cigarai, kurie yra ir brangesni nei gaminti mašinomis.
Patį gaminimo procesą geriausia pavaizduoti video formatu. Šiame video rodomas rankomis sukamas cigaras su paaiškinimais ką kiekvienas veiksmas reiškia:
Šiame video galite matyti kaip atrodo mašinos, kuriomis cigarai gaminami masiškai:
Sandara
Cigarą sudaro 4 esminės dalys: kepurė (cap) (kuri prieš rūkymą nukeprama ties pečiais), pečiai (shoulder), kūnas (body) ir pėda (foot) (kuri rūkymo metu uždegama). Pečiai, kaip dalis, minima retai, dažniausiai vartoajams tiesiog kepurės terminas.
Cigaro užpildą sudaro trys dalys: viršutinis lapas (warpper), rišamasis lapas (binder) ir užpildas (filler).
Viršutinis lapas būna pats gražiausias ir dažniausiai - kokybiškiausias. Taip pat, jis gali suteikti ir didelę dalį aromato.
Nors ne visada tai yra tiesa, tačiau dažniausiai stipriems cigarams naudojamas tamsus viršutinis lapas, o silpniems - šviesus.
Cigarų spalvos vadinamos 7 pagrindinėmis spalvomis:
Didžiausias faktorius, lemiantis viršutinio lapo spalvą yra jo fermentacija. Tai procesas, kurio metu prieš tai išdžiovintas tabako lapas kontroliuojamomis sąlygomis praeina pro mikrobiologinius procesus. Nuo to pasikeičia ir lapo skonis, ir spalva. Jos atspalvį galima reguliuoti pagal fermentacijos proceso trukmę ir temperatūrą. Taip pat, dalį atspalvio lemia ir pačio lapo charakteristika.
Rišamojo lapo paskirtis - „surišti“ užpildą, kad jis neišbyrėtų. Dažniausiai rišamaisiais lapais būna apatiniai tabako augalo lapai, pasižymintys dideliu elastingumu.
Užpildas - tai tabako lapai, kurie yra skonio pagrindas. Jie būna smulkinti (short filler) arba pilno ilgio (long filler). Pilno ilgio užpildas dažniausiai būna kokybiškesnis nei trumpo ilgio.
Dydžiai
Cigarai dažniausiai yra kategorizuojami pagal dvi savybes: dydį ir matmenį. Abi šios savybės turi terminą vitola.
Cigarų dydžiai turi dvi pagrindines kategorijas: Parejas – įprastos cilindro formos cigarai ir figurados - visi neįprastų formų cigarai.
Diametras matuojamas 1/64 colio dalimis.
Keletas dydžių su matmenimis ir pavadinimais:
Figurados cigarų formos taip pat turi savo pavadinimus:
Cigarilės
Cigarilės yra mažo dydžio, dažniausiai gaminami mašinomis, cigarai, kurie taip pat vyniojami į tabako lapus. Jos yra gerokai mažesnės už cigarus, bet didesnės už cigaretes. Gaminamos dažniausiai be filtrų ir, kaip ir cigarai, nėra traukiamos į plaučius. Kadangi jos yra pigesnės nei cigarai, dėl dažnesnio vartojimo nėra laikomos humidoriuose.
Cigarlinės dar vadinamos „mažaisiais cigarais“, „mini cigarais“ ar „7 minučių cigarais“ (kadangi vieną cigarilę surūkyti užtrunka apie 7 minutes.
Cigaro paruošimas
Cigaro paruošimas yra ganėtinai paprastas procesas. Jį sudaro tik du žingsniai: nukirpimas ir pridegimas.
Kirpimas
Kirpti patogiausia su specialiomis žirklėmis, kurios vadinamos „giljotina“:
Kerpama cigaro kepurė ties pečiais:
Būtina nukirpti teisingoje vietoje, kadangi nukiprus ir palikus per mažą skylę bus sunku traukti dūmą, o nukirpus per daug - cigaras gali pradėti išsivynioti.
Alternatyvūs būdai kirpimui be giljotinos yra pjovimas peiliu, kirpimas plonomis žirklėmis, skylės išbadymas aštriu daiktu ar nukandimas (jei nėra jokio įrankio).
Pridegimas
Atsakingas momentas, kuriam reikia tinkamai pasirinkti ir pridegimo įrankį, ir techniką.
Pridegti galima su degtukais, kurių daug kas turi namuose arba skirtais cigarams (jie yra daug ilgesni) ir su žiebtuvėliais, tačiau jie turi turėti specialias dujas. Naudojant įprastą buitinį žiebtuvėlį, jame naudojamos dujos gali persiduoti į cigaro lapus. Kad nesijaustų dujų aromato, naudojamos specialios dujos ir geriausia, kad žiebtuvėlis būtų stiprios liepsnos. Naudojant tokią liepsną, cigaras pridegamas per atstumą, kad liepsna svilintų cigaro pėdą tol, kol ji pakankamai įrūks ir su keletu cigaro įtraukimų jis galiausiai įsikurs.
Jei naudojami degtukai arba žiebtuvėlis su silpna liepsna, tuomet cigaras turi su ja liestis. Vis dėl to, reikia stengtis neapdeginti viršutinio cigaro lapo, kuris dėl nelygaus pridegimo gali smilkti netolygiai.
Pridegimas žiebtuvėliu labai gerai parodomas šiame video.
Rūkymas
Kuomet cigaras yra pridegtas, galima pradėti juo mėgautis. Rūkymas yra gana ilgas procesas, todėl jį reikia pradėti turint bent vieną valandą laiko. Trumpesniems rūkymams yra trumpų cigarų.
Cigaras traukiamas maždaug 1 kartą per minutę. Gali būti taip, kad dėl per mažos kepurėlės skylės arba dėl per stipriai užpildyto cigaro jis ims gesti. Tokiu atveju, traukti reikėtų kiek dažniau arba jei jis užgęsta - prisidegti iš naujo. Jei cigarą trauksite per dažnai - jis įkais ir dūmas jausis daug aštresnis ir kartesnis.
Cigaro pelenas nėra kratomas į peleninę, jis „auginamas“ iki kol pats nulūžta surūkius maždaug 2/3 cigaro.
Rūkant, cigaras švelniai sukandamas dantimis ir apspaudžiamas lūpomis. Dūmas netraukiamas į plaučius.
Degustavimas
Cigaras degustuojamas trimis aspektais: liežuviu, nosimi/sinusais ir poskoniu.
Liežuvis cigaro degustavime yra gana ribotas, kadangi juo galima pajusti tik keletą savybių: saldumą, sūrumą, kartumą, rūgštumą, aštrumą... Degustuojant galima bandyti pajausti liežuvį - ar dūmas sukelia aštrumo pojūtį (ypač cigaro pabaigoje), ar, galbūt, kartumą, kuris yra nemalonus (bet gali priminti juodą kavą), galbūt po dūmo jaučiasi saldumas (uogos)...
Nosimi/sinusais - degustuojamas tabako aromatas. Ką jis primena - galbūt šokoladą, odą, medieną, galbūt kažką saldaus. Aromato pojūtis ganėtinai persipina su liežuviu jaučiamais skoniais, todėl šie du degustavimo būdai yra stipriausi ir svarbiausi.
Poskonis - tai, kas jaučiasi praėjus kuriam laikui po dūmo išpūtimo. Tai panašus principas kaip ir geriant vyną - analizuoti kas jaučiasi burnoje praėjus, pavyzdžiui, 30 sekundžių bo gurkšnio.
Internete gausu įvairių degustavimo palečių, kurios padeda suvokti koks skonis jaučiamas:
Taisyklės ir etiketas
Kaip vynas ar brendis turi savo degustavimo etiketą, taip ir cigarai - turi savas taisykles, kuriomis galima vadovautis norint cigaro degustavimą atlikti teisingai.
Cigaras turėtų būti šiek tiek pašildytas švariose rankose prieš uždegant.
Kada cigaras yra gerai įšilęs galima nuimti jo etiketę. Bandant nuimti nuo nepridegto cigaro yra rizika, kad lupant etiketę klijai nuplėš ir dalį viršutinio lapo. Norint to išvengti - reikia palaukti kol šiluma persiduos į klijus ir šie gražiai atsiklijuos nuo cigaro lapo.
Cigaras rūkomas neskubant, maždaug po vieną įtraukimą per minutę, nebent cigaras gana greitai gęsta (dėl per tankiai suspaustų užpildo lapų arba per siaurai nukirptos kepurės). Taip pat, traukiant per dažnai cigaras įkaista ir dūmai pasidaro karšti ir kartūs.
Cigaras laikomas tarp nykščio ir smiliaus, ne tarp kitų pirštų.
Cigaras nėra gesinamas trombuojant jo pridegtą dalį į peleninę. Jis turi būti padėtas ir užgesti pats.
Tarp cigarų reikėtų palaukti bent 15 minučių, kad rūkymas nebūtų kaip obsesinis vartojimas.
Cigaras, jei įmanoma, visada turėtų būti nukerpamas su giljotina, o ne kitais virtuvės įrankiais.
Cigarą turėtų prisidėgi tas asmuo, kuris jį ir rūkys (nebent šalia yra geriau tą mokantis asmuo). Taip pat, cigaras nėra dalinamas tarp kelių asmenų. Vienas cigaras vienam asmenui.
Geriausia būtų cigarą pridegti laikant rankose, o ne burnoje.
Cigaras neturėtų būti mirkomas į gėrimus norint pagardinti skonį.
Cigaras neturėtų būti rūkomas dirbant, einant ar pan. Tai turėtų būti rami akimirka, sėdint ir neskubant jo surūkyti. O jei vis tik laiko maža - reikėtų rinktis mažus cigarus, kuriems užtenka 20-30 minučių.
Apžiūrinėjant neuostyti, nespaudyti, imti tik už etiketės.
Derinimas su gėrimais
Cigarai gali būti derinami su alkoholiniais gėrimais. Geriausiai tinka brendis, viskis, romas, portas, vynas, alus, konjakas ir tekila. Kiti gėrimai ne itin tinka todėl, kad cigaras permuša gėrimo spirito skonį. Geras būdas kaip išsirinkti gėrimą cigarui - suderinti jų skonių įvairumą. Jei gėrimas turi gana plačią skonių paletę - cigaras taip pat turėtų būti spalvingas. Taip pat, derėtų nepamiršti, kad per didelis alkoholio kiekis permuš cigarą, todėl alkoholis turi tik papildyti, padėti cigarui atsiskleisti, tačiau norint rasti gerų, jūsų skoniui tinkančių derinių - reikia tiesiog mėginti, testuoti, bandyti.
Humidorai
Humidoras yra dėžė su reguliuojamu drėgmės kiekiu cigarų, cigarilių ar pypkių tabako laikymui. Taip pat, humidoras saugo tabako gaminius nuo per didelės ar per mažos drėgmės bei fizinio poveikio ar saulės spinduliais, mat visi šie veiksniai gali gana greitai sugadinti tabako gaminius. Tipiškai humidoruose laikosi 68-72% drėgnumo oras, kuris padeda tabako lapams neišdžiūti. Jei drėgnumas kyla iki daugiau nei 75% - yra rizika, kad cigaruose pradės veistis tabako vabaliukai (angl. cigar beetle). Humidoruose būna drėgmės palaikymo įranga, kuri ir palaiko optimalų drėgnumą.
Humidorų būna kelioninių (skirtų kelionėms, talpinančių 2 - 20 cigarų):
Stalinių (skirtų laikyti patalpoje, talpinančių 25 - 300 cigarų):
Kabinetinių (dažniausiai statomų ant žemės, talpinančių 1000 - 5000 cigarų):
Įeinamų (visa patalpa, skirta laikyti cigarams, talpinanti 5000+ cigarų):
Žala sveikatai
Nors cigaras yra grynas produktas, lyginant su cigaretėmis, ir nors jis nėra traukiamas į plaučius - žalos sveikatai padaro daug. Kadangi didelis cigaras gali turėti tiek tabako kiek visas cigarečių pakelis, dažnas cigarų rūkymas kenkia stipriai. Nuo cigarų rūkymo stipriai padidėja rizika susirgti plaučių ligomis (nors joms tikimybė mažesnė nei rūkant cigaretes), įvairių formų vėžiu (gerklės, dantenų, lūpū, liežuvio), cigarų dūmai kenkia ir širdžiai. Taip pat, svarbu paminėti, kad cigaruose yra didelis kiekis nikotino, todėl prie cigarų galima greitai priprasti.
Pirkimas
Pirmiausia - kur nepirkti - prekybos centruose, kioskuose, skelbimuose, visur, kur cigarai bus pigūs ir netinkamai laikomi. Kaina nėra pagrindinis faktorius, lemiantis kokybę, tačiau vargu ar jums patiks jūsų pirmasis cigaras, jei jis bus pats pigiausias ir laikytas netinkamomis sąlygomis.
Iš kur pirkti - specializuotų parduotuvių. Vilniuje yra kelios:
„Cigarų namai“, „Skonis ir kvapas“ (kurių keliuose filialuose mačiau mažus įeinamus humidorus), „Cigar room“. Taip pat - Promo parduotuvėse yra didelių įeinamų humidorų, tačiau dalyje iš jų reikia pateikti Promo kortelę, kurią gali gauti verslu užsiimantys žmonės (nors kartais akcijų metu jos dalinamos bet kokiems asmenims).
Įdomūs ir naudingi informacijos šaltiniai
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_jacket - straipsnis anglų kalba apie cigarų rūkymui skirtus švarkus.
http://www.tabakas.eu - lietuviškas forumas, kuriame galima diskutuoti apie cigarus ir pypkes.
http://oldgreenhouse.lt/dzentelmenu-klubas - Vilniuje įsikūręs restoranas, kuris turi atskirą salę, skirtą padūmoti su kitais džentelmenais.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cigar - labai išsamus angliškas Wikipedios straipsnis apie cigarus.
http://www.finckcigarcompany.com/cigar-advisor - daug įvairių angliškų straipsnių turintis tinklalapis.
https://www.youtube.com/watch?v=79GnBpNuVBo - ganėtinai išsamus angliškas video apie cigarus, kultūrą, sandarą ir pan.
http://cigaras.lt - lietuviškas tinklaraštis apie cigarus.
Panašūs įrašai
Ką padovanoti vyrui per Kalėdas (2017)
Kalėdos - lempučių, pinigų ir dovanų metas. Ir džiaugsmas, ir galvos skausmas viename. Net neabejoju, kad visiems šis metas yra dvejopas, yp ...
Išsamus laikrodžių gidas
Skaityta 16890 kartų.
„Yra laikrodžiai, kurie rodo laiką ir tokie, kurie rodo statusą“
Istorija
Laikrodis - tai įrenginys, skirtas sekti, matuoti ir atv ...
Komentarai
Prenumeratos
Patiko straipsnis? Privertė susimąstyti? Galbūt norėtum greitai sužinoti kada bus parašytas naujas straipsnis? Tuomet įrašyk čia savo el. pašto adresą ir tave naujienos pasieks iš karto!