Artūras Tereškinas - „Vyrų pasaulis“ knygos apžvalga
2018-07-09 16:44:59 | Apžvalgos2016 metų Kalėdoms iš giminaičių gavau Artūro Tereškino knygą „Vyrų pasaulis. Vyrai ir žaizdos vyriškumas Lietuvoje“. Pamenu, dar tą patį vakarą pradėjau skaityti įvadą ir supratau, kad su šia knyga lengvai ir greitai nebus.
Neprailgo praeiti pusantrų metų ir aš jau perskaitęs šią knygą. Atsidariau paskaityti apžvalgų ir nustebino tai, kad buvo net keletas komentarų, jog knyga skaitosi labai lengvai. Aš buvau geras pavyzdys, kad ne visiems tokia knyga „susivalgo “ per porą vakarų. O taip yra dėl to, jog Artūras Tereškinas yra VDU Sociologijos katedros profesorius, Socialinių tyrimų centro vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas ir dar keletą neblogai skambančių apibūdinimų turintis žmogus, todėl ir knygos galima tikėtis su skambiais terminais, kuriuos puikiai raiško į sociologiją kojas įmerkę žmonės.
delfi.lt nuotrauka
Pirmiausia šią knygą, kaip sako autorius, reikia laikyti studija, o ne tiesiog knyga apie vyrus. Tai daugiau nei penkerių metų darbas ir tai yra:
detalus sociologinis ir etnografinis žvilgsnis į tai, kaip skirtingos vyrų grupės socialiai konstruoja, išgyvena ir patiria vyriškumą ir kokie vyriškumo ženklai dominuoja viešojoje Lietuvos sferoje. Tai pirma tokio pobūdžio studija Lietuvoje, inspiruota ir paties tyrinėtojo išgyvenamo vyriškumo, ir vienos iškiliausių vyriškumo tyrinėtojų Raewyn Connell, teigiančios, kad būtina analizuoti vyriškumą atskirose kultūrose ir skirtingais istoriniais laikotarpiais kaip globalios istorijos „pažymėtos nuosavybės praradimo, kovų ir transformacijų“, dalį.
Mano manymu, knygos bibliografinis turtas yra tame, jog Lietuvoje nebuvo ir galbūt dar iki dabar nėra lietuvių parašytos knygos, kuri nagrinėtų vyriškumą iš tokių sunkių ir sunkiai atsiveriančių socialinių sluoksnių kaip pagyvenę vyrai, sunkiai dirbantys fizinį darbą vyrai, sekso darbuotojai, vyrai, išėję tėvystės atostogų ir pan. Tokių sluoksnių atstovų interviu buvo pagrindas nagrinėjant kaip tokie vyrai suvokia vyriškumą ir kiek jo atpažįsta savyje, nors yra pasenę, „nudėvėję“ savo kūnus, dirbantys gėdingus darbus ir panašiai.
Buvo labai įdomu išgirsti (rašytine forma) apie lytį kaip apie filosofinį terminą (kad lytis yra performansas, kurį mes daugiau vaidiname, nei gauname iš biologinių skirtumų. Taip pat, man negirdėti terminai hegemoninis vyriškumas - grįstas autoritetu, finansine kompetensija, agresyvumu, heteroseksistine aistra moterims bei jų dominavimu, valdymu ir pan. ar subordinuotas vyriškumas - dažniausiai siejamas su homoseksualiais vyrais. Marginalizuotas vyriškumas - esantis tarp hegemoninio ir subordinuoto vyriškumo, kuris dažniausiai siejamas su rasinėmis mažumomis.
Įdomi mintis, jog nors hegemoninis vyriškumas yra kultūriškai vyraujantis idealas, yra daug ir tarpinių vyriškumo formų, kurios turi savo dominavimo lauką. Nepaisant hegemoninio vyriškumo, yra ir homoseksualų vyriškumas, fizinį darbą dirbusių vyrų vyriškumas, pagyvenusių žmonių vyriškumas ir juose yra skirtingi dominantai - vienur finansinis kapitalas, kitur sveikata, kitur tvirtas kūnas ir pan. Gaunasi taip, kad vyriškumas visuotine prasme yra labai platus, daugialypis ir nestabilus - mat gali keistis su gyvenimo metais.
Aprašytas labai įdomus poskyris apie pačio A. Tereškino vedamą Maskulinizmo (vyriškumo) kursą ir jo dalyvių stebėjimą. Aprašoma kaip su metais svyravo į šį kursą užsirašiusių vyrų skaičius (dažniausiai kursą lankydavo vos 10% vyrų) ir kuo studentai ir studentės grįsdavo tokią statistiką.
Taip pat, man labai patiko knygoje panaudota LR Seimo nario Egidijaus Vareikio citata:
Atrodytų, galima gyventi harmoningame pasaulyje - protingi, drąsūs ir atsakingi, diplomuoti vyrai be jokių išlygų myli gražias moteris, kurios neturi rūpintis, kaip uždirbti ar užsidirbti savo pragyvenimui, galima ramiai darytis karjerą ar auginti vaikus, kurti meną, grožį ir grožiu gelbėti pasaulį, na, o dirbti tiek, kad neatrodytų pavargusios ir beviltiškai nuskriaustos...
Tam, regis, reikia labai nedaug - vyrams ir moterims susitaikyti, suprasti, kad geriau, kai pasaulyje gyvena tikri vyrai ir tikros moterys, o ne lyčių lygybės propagandistų suniveliuotos būtybės, dabar jau pasiklystančios savo lytinėse orientacijose. Juk norime draugauti, bet kai esame taip įsikariavę, sunku sustoti...
Tam, regis, reikia labai nedaug - vyrams ir moterims susitaikyti, suprasti, kad geriau, kai pasaulyje gyvena tikri vyrai ir tikros moterys, o ne lyčių lygybės propagandistų suniveliuotos būtybės, dabar jau pasiklystančios savo lytinėse orientacijose. Juk norime draugauti, bet kai esame taip įsikariavę, sunku sustoti...
Įdomu tai, kad pagal Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2007 metų duomenis, 2007 metais 2500 moterų ir 20200 vyrų buvo apkaltinti įvykdę nusikaltimus. Vyrai nusikalsdavo 8 kartus dažniau / daugiau nei moterys.
Knygoje skyriai aprašo tyrimus su skirtingomis socialinėmis grupėmis, kurios buvo tiriamos interviu būdu. Keletas įžvalgų:
Darbininkai vyrai
Interviu atskleidė, kad darbo vyrai, kurie gyvenimą matė ir sovietmečiu, ir laisvoje Lietuvoje, yra labai sužaloti fizinio darbo bei vidinio pasaulio. Dauguma vyrų jaučiasi apgauti, mat sovietmečiu turėjo gerus darbus, buvo gerbiami inžinieriai ir pradirbo kai kuriose įmonėse po keliasdešimt metų. Vis dėl to, atėjus nepriklausomybei gamyba Lietuvoje pradėjo mažėti, taip pat ir su darbo vietomis, teko imtis atsitiktinių darbų, o artėjant pensijai šie vyrai neteko ir didelės sveikatos dalies, su kuria jie sieja savo vyriškumo pamatą. Keletas vyrų teigė, kad dabar nebesijaučia vyriški, nes neturi jėgų, sunkiai išlaiko savo šeimas, nėra pasiekę karjeros aukštumų.
Homoseksualai vyrai
Skyriuje aprašoma homoseksualinė atmosfera Lietuvoje ir kaip homoseksualumas traktuojamas „asmeniniu reikalu“ (kuris neturi būti viešinamas) ar liga. Aprašomi įvairūs žymesnių žmonių pasisakymai prieš homoseksualumą ir šiek tiek įdomių faktų apie homoseksualumą Lietuvoje (pavyzdžiui, kad Lietuva buvo paskutinė Baltijos šalis, kuri panaikino baudžiamąją atsakomybę už homoseksualius santykius). Toliau aprašomi keli interviu su homoseksualiais vyrais ir kaip jie atlieka hegemoninio vyriškumo performansus - rengiasi pagal vyrams priimtinas normas, mokosi hegemoninių manierų, lavina balsus, kad šie būtų žemesnio tono ir panašiai.
Kaimo vyrai
Šiame skyriuje kalbinti kaimo vyrai, kurie jau yra pensijinio amžiaus. Didžioji jų dalis džiaugėsi savo gyvenimo patirtimi, tuo, kad jie yra ar buvo šeimos maitintojai, kad turi ūkius, tačiau jaučiasi apgaudinėjami valdžios, jaučia it kaimuose būtų vykdomas „genocidas“ ir jiems skauda, kad negali nieko dėl to padaryti - telieka kentėti ir mažas pensijas, ir minėto „genocido“ pasėkmes.
Vyrai, išėję tėvystės atostogų
Kalbinti keletas vyrų, kurie išėjo tėvystės atostogų. Dažniausiai tai susiklosto dėl finansinių aspektų, tačiau praktiškai visi apklaustieji vyrai gana paprastai priėmė tą faktą, jog jie elgiasi prieš Lietuvoje susiformavusį požiūrį, jog tik motina gali puikiai pasirūpinti vaiku.
Pašnekovai nejautė grėsmės savo vyriškumui nepaisant to, jog kai kurie iš aplinkos girdėjo atsiliepimų apie „bobišką veiklą“.
Knygoje dar nagrinėjamas Lietuviškas kinas, fotografija, poezija, žvelgiama į kūriniuose perteikiamą vyro kasdienybę ir savirefleksiją, kurioje pastebimas arba tragiškas požiūris į savo vyriškumą ir gyvenimą arba kaip tik - išryškinamas hegemoniškumas.
Mano nuomone, knyga turi didelės vertės dėl paliestų socialinių sluoksnių, dėl pakankamai „prieinamai“ vartojamos sociologinės terminologijos, dėl nagrinėjamų temų ir sferų - pavyzdžiui, poezijos ar fotografijos.
Vis dėl to, knygos jokiu būdu nerekomenduočiau vyrui, kuris nori atrasti savąjį vyriškumą, jį išsigryninti ar pasisemti motyvacijos. Tai yra vyriškumo studija, sociologinio stiliaus kūrinys, kuris daugiau apžvelgia vyriškumą ir galbūt kažkiek padeda pakeisti požiūrį į vyriškumo formas. Tai yra knyga - įrodymas, kad vyriškumas, bent jau vyrų požiūriu, negali būti vienalypis ir pastovus. Tai pulsuojantis dalykas, besitaikantis ir prie ekonominių, ir prie socialinių pokyčių.
Panašūs įrašai
Įspūdžiai po seminaro "Tik vyrams"
Netrukau sulaukti rugpjūčio 28 dienos, kuomet įvyko vyrai.eu įkūrėjo Donato Kantakevičiaus seminaras vyrams.
Tai buvo diskusijos forma pare ...
Gary Chapman - „Darni santuoka“ knygos apžvalga
Skaityta 2475 kartų.
2017-uosius metus pradedu su skaitymu ir tikiuosi, jog šis hobis, kuris dar vystosi, išliks ilgam.
Šį kartą noriu aprašyti paskutinę skaity ...
Komentarai
Prenumeratos
Patiko straipsnis? Privertė susimąstyti? Galbūt norėtum greitai sužinoti kada bus parašytas naujas straipsnis? Tuomet įrašyk čia savo el. pašto adresą ir tave naujienos pasieks iš karto!